Współczesny Kodokan Judo

: Function ereg() is deprecated in /var/www/clients/client3/web5/web/modules/paging/paging.module on line 106.

 

Budynek dzisiejszego Kodokan (Kasugacho dojo (9))

Budynek dzisiejszego Kodokan (Kasugacho dojo (9))

Współczesne dojo (Kasugacho dojo (9)) Kodokan to duży przestronny siedmiopiętrowy budynek w parku Kurakuen w Tokio posiadający główną salę z tatami o powierzchni ponad 840 m2. Treningi i zawody może na trybunach znajdujących się na wyższym poziomie obserwować tam ponad 900 widzów. W budynku Kodokan, który oddano do użytku 25 marca 1958 roku znajdują się jeszcze 5 mniejszych sal treningowych z całą infrastrukturą o łącznej powierzchni 2000 m2 tatami. Znajdziemy tam także muzeum, bibliotekę, biura (m.in. Międzynarodowej Federacji Judo, Azjatyckiej Federacji Judo i Japońskiej Federacji Judo), pokoje gościnne, sklepy, bank, sale konferencyjne, parking, ...
Jednak Kodokan to nie budynek, to stowarzyszenie dbające o rozwój judo na całym świecie. Prawdziwy kombinat otrzymujący dotacje od przedsiębiorstw, koncernów i spółek handlowych oraz innych sponsorów, które przeznaczane są na rozwój judo na całym świecie. Codziennie we wszystkich salach ćwiczy w Kodokan około 700 judoka pod okiem wielu doświadczonych instruktorów. Kodokan wysyła również trenerów judo do różnych krajów świata. Nauczają oni tam judo niekiedy przez wiele lat. W rejestrach Kodokan zapisanych jest około 1 300 000 osób ćwiczących judo z czego prawie 600 000 to yudansha. Pomimo całej komercjalizacji i nowoczesności w Kodokan obowiązuje tradycyjny ceremoniał, często sięgający czasów Jigoro Kano:

 

  • Treningi odbywają się codziennie pomiędzy 15 a 19, a w dni świąteczne od 9:00 do 12:00
  • Corocznie 2 stycznia organizowana jest uroczystość noworoczna - Kagami Biraki, której jednym z elementów są pokazy kata.
  • W maju i w październiku wszyscy zawodnicy Kodokan podzieleni na dwa zespoły- białych i czerwonych rozgrywają tradycyjne od 1883 roku zawody.
  • Każdego miesiąca rozgrywane są zawody dzięki którym można zdobywać stopnie szkoleniowe.
  • Od 1896 roku, corocznie w okresie od 15 lipca do 14 sierpnia organizowane są letnie ćwiczenia – socziu geiko, przeprowadzane we wczesnych godzinach rannych.
  • Od 1894 roku, corocznie w okresie od 6 stycznia do 5 lutego organizowane są zimowe ćwiczenia – kan geiko, przeprowadzane pomiędzy 12:00 a 15:00