Statystyki

: Function ereg() is deprecated in /var/www/clients/client3/web5/web/modules/paging/paging.module on line 106.

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący "siłę" Polskiego Judo mierzoną ilością i jakością zdobytych medali w Igrzyskach olimpijskich, Mistrzostwach Świata Seniorów i Mistrzostwach Europy Seniorów. Za każdy medal przyznawano odpowiednio punkty (IO 21-15-9, MŚ 14-10-6, ME 7-5-3). Przy czym medal IO "punktuje" przez 4 lata, MŚ przez 2 lata, ME tylko w danym roku. Czerwona krzywa to "krzywa trendu".

Każdy może interpretować powyższy wykres w dowolny sposób, może nanieść na niego nawet nazwiska trenerów kadr i prezesów PZ Judo i w ten sposób oceniać ich umiejętności. My ograniczymy się tylko do uwypuklenia niektórych problemów naszej dyscypliny:

  • Nieprzerwanie od 1964 roku do 1998 roku krzywa trendu (z minimalnymi odchyłkami) miała wartości wznoszące.
  • Po rozpoczęciu rywalizacji kobiet, nasze panie bardzo szybko stanęły na "wysokości zadania" i doszlusowały wynikami do mężczyzn.
  • Załamanie wyników naszej dyscypliny trwa od 1998 roku do dziś czyli ostatnie 10 lat.
  • Wynikowo jesteśmy teraz dokładnie cztery razy słabsi niż w pionierskich latach siedemdziesiątych (czasach Zajkowskiego, Tałaja, Adamczyka ...). Średnia ostatnich 8 lat jest dokładnie o połowę niższa niż w latach siedemdziesiątych, a punktują również dziewczyny (mamy dwa razy więcej szans medalowych)!
  • Przyczyny? Na pewno znacząco nie wpłynął na to rozpad ZSSR i zmiany ustrojowe w Polsce, to dokonało się 10 lat przed kryzysem naszej dyscypliny. Za negatywne zmiany odpowiadają wybierani przez nas ludzie.